Наръчник за оцеляване на новия татко

Когато дъщеря ми Деа наскоро навлезе в своя втори месец, забелязах, че често мисля над въпроса как най-гладко и неусетно да я добавя и приобщя към плановете за развитие на семейството ни.
Всяко новородено донася определена степен на хаос в живота ни, до колкото съм чувал казват, че появата на бебче № 2 в отбора може да бъде изненадващо успокоение.
Ееех, но бебче № 1 си е съвсем друга история!
Когато Деа се появи на сцената, преобърна досегашния ни безгрижен живот с главата надолу. Чарли от поредицата “Как да бъдеш баща” шеговито сравнява опита от първото си дете с това да скочиш от хеликоптер в джунгла пълна с капани заложени между плантация от бамбукови колове – преживяването било сходно. Да, склонен съм да се съглася!
Според проучване на списание Esquire, повече от една трета от мъжете полагат грижи и време за новороденото точно толкова, колкото и съпругите им (е, в повечето от времето аз съм от другите две трети, признавам си без бой. Разбира се, не би трябвало да е така).
Харесва ми да участвам с “бащини задължения” и знам, че много от мъжете в моето положение се чувстват по същия начин. Отново според Esquire, мъжете между 18-29 много повече предпочитат да прекарват време с бебетата си, отколкото половинките им.
И все пак желанието невинаги се превръща веднага в способност и умение.
След появата на първото ти дете, живота ти може да се превърне в истински хаос за първите няколко месеца.
Може никога до този момент да не си се грижил за бебе, да нямаш идея какво точно да правиш и да се чувстваш стресиран и претоварен. Искаш да направиш най-доброто за своето дете, но и се безпокоиш да не го убиеш, без да искаш.
Има много неща за бащинството, които тепърва ще трябва да научим. Но подготвяйки начина си на мислене и усъвършенствайки уменията си, преди появата на потомството, ще ти помогне в това да бъдеш супер татко-новобранец и всичко да премине малко по-гладко.
Така, че днес ще си поговорим за това как да го направиш и ако ти се случи в утрешния ден, да запазиш здравия си разум и да не изперкаш. За съжаление бебенцата не се раждат с инструкции за употреба, но ако ставаше така, то тази статия ще обхване най-общо това, което се иска от теб, за да ги отгледаш добре и да ги правиш щастливи.
С всички бебешки наставления по-долу, не се безпокой, че ще нараниш бебчето. Не са толкова чупливи, колкото си мислиш. Здрави малки копеленца са, наистина. – не съм го казал аз!
Напускането на матката и озоваването в широкия и просторен свят, може да бъде стресиращо преживяване за бебето. Не е изненадващо, че проучванията сочат, че контакта кожа в кожа може да го успокои и утеши. Това стабилизира сърдечната му и дихателна честота и кръвното налягане, поддържа телесната му температура и намалява плача му. Този допир също така помага да установите по-дълбока връзка с вашето бебче. Всичко това се случва независимо дали майката или бащата ще се ангажират с контакта кожа в кожа. Добре е това да се случва скоро след раждането, а и през следващите няколко седмици, като прекарвате известно време всеки ден с разкопчана риза, а бебето лежи на гърдите ви голичко – по памперс.
Независимо как ще избереш да държиш бебчо, важното е винаги да придържаш главата и врата му, както и малка част от гърба под тях.
Новороденото е пикаеща и акаща машинка. Ще се изумиш как толкова малък човек може да произвежда толкова много отпадъци. Може да очакваш, че с новороденото ще сменяш памперси на всеки два часа. Това са 12 смени в рамките на 24 часов ден! Ухааа, а?!
Когато бебето поотрасне малко, честотата на сменяне намалява, но все още ще се подмяташ из между множество памперси.
За съжаление, науката все още не е измислила самопочистващи се устройства за бебета, така, че остава на теб и съпругата ти да измиете мъника си, за да го поддържате в спретнато, отлично състояние.
Може да те чака малка миничка или пък огромна порция рафинирано мляко, напуснала пределите на памперса. В случай, че е второто, най-добре бързо да се изстрелваш към банята да го измиеш. Понякога е истински екшън!
Вкъщи сваляме пелените непосредствено преди самото миене и задължително над мивката – вероятността да те опикае като е без памперс е над 90%
Ако имаш момче, добра идея е да си от другата страна на малкта му вълшебна пръчица, за да не те “покръсти изневиделица в църквата на жълтия поток”.
Хвърли замърсените кърпички в мръсния памперс. след това, докато краката на бебето са още във въздуха измъкни мръсния памперс из под дупето му.
Повечето памперси имат малки къдрички около ластика покрай краката на бебето. Увери се, че са останали от външната страна или ще имаш проблем с нежелани течове по-късно.
Бебетата образуват газове от засмукването на въздух, докато се хранят. Оригването им помага да изкарат тези въздушни мехурчета. Ако храниш бебето с биберон, трябва да го слагаш да оригва по-често, както и в края на всяко хранене. Ако бебето се храни нервно или се олива докато яде, пробвай да го слагаш да орига и по-често през самото хранене.
Най-важното умение, което трябва да имаш като татко-новобранец (ако искаш да запазиш здравия си разум) е способността да успокоиш бебето, когато плаче.
Това дали плаче малко или много ще предопредели опита ти като по-лесен или по-труден. Дали ще е щастливо бебе или ревливо чудовище е въпрос на късмет. Но без значение от сламката, която си изтеглил, ето как да успокоиш плача:
Плачещото бебе може да изглежда като част от зловещ пъклен план имащ за цел да стопи търпението и мозъка ти.
За плача му обикновено има причина. Запомни, че когато нещо го притеснява, то не може да ти каже какво го мъчи, може да общува само и единствено с рев.
Ето защо, когато се опитваш да успокоиш писък-машината е полезно да следваш мисловен контролен списък на това, което би могло да е раздразнило пчеличките в кошера:
Може да пробваш и лекарствени средства, като чайчета за колики, капки и др., но не е доказано, че те вършат работа, а може и да му предизвикат запек.
Мисля, че действат само за тези хора, които вярват в тяхното действие, така или иначе газовете ще отминат от само себе си.
Ако то се събуди и няма никой около него, може да заплаче за компания или просто, за да бъде подържано на ръце.
Занеси го на някое тихо местенце, за да компенсираш.
Ако има налична температура, може да и дадеш някои лекарства. Не забравяй да се консултираш с лекар относно дозировката.
Ако си преминал през списъка с причини за плач, но нищо от горе посоченото не помага, може просто да има случай на недиагностицирана раздразнителност.
Случва се на всички ни. Ето някои потенциални залагалки:
Причината за коликите не ми е известна, но те са в състояние да всеят смут и раздразнение в психичното ти състояние, както и в отношенията ти със съпругата.
Съветът ми е да пробваш 5-те магически бейби ключа: преповиване, стомашно/странично лежане, пошушкване, люлеене, сукане. Проблемът с коликите често се разрешава от само себе си между 4-6 месец, ако не сте луднали дотогава. Опитай да бъдеш Дзен относно плача (дори изчезни нанякъде за малко ако се наложи). Да бъдеш Дзен – как звучи само…
Дали бебето ти има колики или просто е нервно, виковете му наистина могат да скроят номер на нервите и психичното ти равновесие. Тъй като бебетата не могат да направят нищо за себе си, виковете им са проектирани от природата да привлекат внимание.
Чрез тях то сякаш се заравя в мозъка ти и отказва да се пусне, докато не намериш начин да облекчиш страданието му. Воплите на бебето предизвикват физиологична реакция – започвате да се потите, учестява се сърдечната дейност и тялото ти освобождава кортизол.
Опитай да се справиш с тази физиологична възбуда, както при всеки друг вид стрес. Открих, че тактическо дишане върши страхотна работа!
Тактическото дишане е разработено от подполковник Дейв Гросман. Това е техника, която войниците и полицаите използват, за да се успокоят бързо и да останат фокусирани по време на престрелка. Ето как да го направите и вие:
Повтаряйте, докато дишането ви се нормализира и нервите ви се успокоят.
Проучвания показват, че родителите-насилници имат по-силна физиологична реакция спрямо плача, което ги кара да губят контрол. Така, че да се научим да се самоуспокояваме, докато се опитваме да успокоим бебето си е от решаващо значение.
И все пак, преди изобщо да си помислиш да имаш бебе, където и да видиш реклама, прокламираща да НЕ друскаш бебето си си мислиш:
“Що за идиот трябва да си, за да не люлееш бебето си?”
После, след като имаш дете и часа е 3 сутринта, а ти държиш това малко пищящо зачервено като доматче дяволче на ръце, което не спира да пищи, си мислиш:
“Ах, верно бе, мама му стара, ето защо хората не люлеели бебетата си”.
Няма да повярваш колко ядосан може да се чувстваш на това малко невинно, крехко и беззащитно създание (всъщност то само така изглежда) и колко изкушен ще се почувстваш да се откажеш от него и да го метнеш през прозореца. Ако си пробвал всичко и мозъка ти продължава да дава на късо, остави бебето на сигурно място, като легълцето му например и отиди в другата стая, от където да не чуваш виковете (бъди сигурен, че може да се наложи да пуснеш и кранчето на мивката, за да го заглушиш) и си отдъхни.
Бебето ти ще се оправи – наистина. Далеч по-добре е да го оставиш да поплаче за малко само, отколкото да останеш при него и да изгубш контрол.
Нещата описани по-горе, ще ти се струват все по-естествени и по-естествени с практиката им. Това наистина са най-лесните неща…и най-приятните!
Най-голямото нещо, което един баща може да направи за детето си е да обича неговата майка! – Anjaneth Garcia Untalan
Е, стари кучета: споделете опита си! Имате ли някакви други идеи или трикове, с които всички ние да се справяме малко по-лесно?
Прекрасна статия, Благодаря ти че внесе яснота. Скоор ще прилагам съветитети.
Благодаря ти Иво и успех в новото начинание 🙂
Много развеселяващо поднесено и правилни съвети, Но, на моменти се замислих върху силните епитети, като: “акаща машина, здрав разум, ревливо чудовище, пъклен план, писък-машина, ако не сте луднали, пчихично равновесие, пищящо … дяволче, изгубиш контрол и т.н.”, биха отказали доста бъдещи татковци от типа “не съм готов”, за дълго време да имат деца ;-). Но, както виждам автора е сред справящите се, колкото и да е трудно, а “готов за баща” – по същество не съществува. Учи се и то в движение. Статията дава много полезни първи стъпки отглеждането на бебе. Анализ от мен с дъщеря на 8 г.: детето,… Прочети още »
Не е похвално, че си от другите 2/3, но явно е тенденция за мъжете, грижите да се се изчерпват само с финансовото благополучие на семейството 🙂 и да показват децата си единствено като трофеи… И освен, че “Най-голямото нещо, което един баща може да направи за детето си е да обича неговата майка! “, не забравяй, че и малкото чудо се нуждае от бащиното време, грижа и любов! Инак, поздравления за статията…!
Благодаря ти за коментара Мая!
Да добавя при неистов плач, след като всичко не работи, дори и колата, пуснете BabyTV. Доста ни е спасявало, макар че не съм фен на телевизията…Номер 1 се успокояваше и от абсорбатора 🙂 Номер 2 си искаше гушкане и още е така, нищо че е на 4. Слушайте децата си, това е най-правилното.
Това беше доста полезно допълнение към статията! Благодарим Дани 🙂
Детето си има собствен режим, ние просто трябва да се съобразяваме с него. И най-важното е да знаем, че то е много по-съвършено от нас, ние трябва да го научим на самостоятелност и отговорност. В никакъв случай не мислете, че не ви разбира и трябва да му говорите с кратки и ясни изречения и не крещете. Детето не трябва да се дразни , защото ще изработи защитна стена и вие ще трябва да я разрушите.
Определено ни разбира, напълно сме съгласни!
А колко по- лесно щеше да ми бъде, ако бях чела повече такива материали, вместо да попивам от един куп “сериозни” книги… :))))) И не е вярно твърдението “Малко дете- малки проблеми…”. Мисля, че сам ще се убедиш в това:)) Успех и да не го забравиш това последното за майката! 🙂
няма, няма, благодаря ти 🙂
Чудесна статия!!! 🙂 След някой друг месец ще споделя опит, живот и здраве, с номер 2 🙂 Успех на вас – на верния път сте, а и любов като има, всичко е лесно! 🙂 Да ви е жива и здрава Деа!
охоо, имаме новина 🙂 пожелавам ти всичко да е наред 🙂
Забавна, и в голяма част много вярно това, което пише. Основното е когато бебока плаче, този който е с него да е спокоен и уверен, че до пет минути магарето ще спре да реве, и че той е готов да направи всичко за да спре 🙂 Иначе става страшно…. много страшно. С номер 2 и 3 е по спокойно – вие сте по уверени и знаете какво да правите. Проблема при тях е да интегрирате в отглеждането и номер 1(и 2), за да няма ревност. Успех!
Много добре го каза Ники – “Основното е когато бебока плаче, този който е с него да е спокоен и уверен, че до пет минути магарето ще спре да реве, и че той е готов да направи всичко за да спре” Точно така си е. Благодаря ти за коментара!
Супер статия 🙂 Много полезни и верни съвети. До един съм ги опитала на собствения си гръб 😉 А, и да добавя – с писък-машина номер 2 си много по-спокоен и ларж. Нали вече си минал веднъж по този път 🙂
Да, вероятно с №2 e малко по-различно 🙂
Сигурно не е смешно самото трупане на опит, но така много се смях на статията ти..:) Дерзай, татенце!
🙂
Страхотна и полезна статия. Голямото събитие при нас е съвсем скоро. Като мине малко време и натрупам опит ще споделя.
Благодаря ти за коментара. Пожелавам ви всичко да е наред 🙂